slider1 slider1 slider1 slider1
.................... همایش IFRS و اقتصاد در پسا برجام ....................
.................... دیدار شورای دبیران انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد با استاندار خراسان رضوی ....................
.................... دیدار شورای دبیران انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد با معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی ....................
همایش راههای موفقیت درکنکور کارشناسی ارشد

سمیناربررسی کنکور کارشناسی ارشد و راه کارهای موفقیت در آن روز 3شنبه 16 آبان 91 به همت انجمن علمی حسابداری دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری موسسه آموزش عالی آزاد آسیا ، انتشارات پوران پژوهش  وبا حضور دکتر کیهانی و دکتر همایونی  مشاوران برتر کشور در حوزه ی آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی ، درمحل آمفی تئاتر دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی برگزارشد.
 

افراد با انگیزه های مختلفی مثل شرایط خانوادگی و اجتماعی و یا حتی با انگیزه ی به تاخیر انداختن خدمت سربازی حاضرند در هر شهر و هررشته ای پذیرفته شوند اما شرایط برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد متفاوت است و بسیاری از این داوطبان به خاطر علاقه و یا ارتقای شغلی پا به این عرصه می گذارند. در واقع کنکور کارشناسی ارشد تاثیر غیرقابل انکاری بر آینده افراد خواهد داشت پس قبولی در این کنکور برای افراد بسیار مهم است.

سمینار بررسی کنکور کارشناسی ارشد و راه کارهای موفقیت در آن روز 3شنبه 16 آبان 91 به همت انجمن علمی حسابداری دانشگاه فردوسی مشهد . با حضور دکتر ودیعی و دکتر کریم زاده –اعضای هیئت علمی دانشکده علوم اداری و اقتصادی- و همچنین دکتر کیهانی و دکتر همایونی – مشاوران برتر کشور در حوزه ی آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی-  درمحل آمفی تئاتر دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی برگزار شد. دانشجویان زیادی از رشته های مختلف و از سایر دانشگاههای سطح شهر در این همایش حضور داشتند.

همایش رأس ساعت 12 با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و اجرای سرود ملی آغاز شد.

در ابتدای برنامه دکتر کیهانی ضمن خوشامدگویی به حاضران به تشریح برنامه های این همایش پرداخت که در ابتدا در مورد عامل انگیزش در رابطه با کنکور کارشناسی ارشد صحبت خواهد شد و سپس به بحث مدیریت زمان و برنامه ریزی درسی پرداخته خواهد شد.

وی سخنان خود را  با بحث روانشناختی کنکور آغاز کرد و تاکید کرد باور پذیری موفقیت یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر موفقیت افراد است. اگر فرد آرزوهایش را به هدف تبدیل کند و به آن ایمان داشته باشد بر عملکردش تاثیر مثبت گذاشته و باعث میشود فرد برای نیل به اهدافش تلاش بیشتری بکند

قسمت دوم سخنان ایشان به کنترل استرس در طول زمان مطالعه تا کنکوراختصاص یافت ایشان در این زمینه  گفتند : از نظر روانشناسی استرس تا حدی طبیعی و لازم است ولی متاسفانه بعضی از افراد و مخصوصا خانمها هر چه به زمان کنکور نزدیکتر میشوند دچار هیجانات جو کنکور میشوند و استرس آنها افزایش میابد که این امر تاثیر منفی بر عملکردشان می گذارد پس هنر داوطلب این است که اجازه ندهد افکار منفی و استرس در طول بازه زمانی مطالعه تا کنکور و حتی در روز کنکور بر او غالب شود.

وی با اشاره به اینکه رقبای داوطلبان در کنکور کارشناسی ارشد از تمام دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور هستند پس داوطلبان باید فقط برنامه ی خود را پیش ببرند و اجازه ورود هیچ حاشیه ای را به برنامه خود ندهند.

ایشان در ادامه ی مباحث خود به تشریح شرایط ایده آل محیط مطالعه پرداختند و گفتند : این فاکتور ها در ظاهر بسیار ساده و ابتدایی هستند اما اگر داوطلبان این نکات را رعایت کنند قطعا راندمان آنها بالاتر خواهد رفت .

این نکات عباتند از :

الف : سکوت و آرامش

ب:سادگی اتاق و محیط مطالعه .

 عدم سادگی اتاق موجبات حواس پرتی فرد را فراهم میکند.ایشان در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان که پرسید : چنانچه شرایط منزل به نحوی باشد که یک اتاق خصوصی برای مطالعه نداشته باشیم باید چه کنیم ؟ گفت : این سوال یک سوال شابع و عمومی است و افراد زیادی با این مشکل روبرو هستند.چنین افرادی می توانند از محیط کتابخانه ی دانشگاه خود و یا فرهنگسراهای مختلف که در سطح شهر دایر هستند استفاده کنند و تجربه نشان داده است که درس خواندن در چنین محیط هایی بسیار بسیار بهتر از محیط منزل است.

یک اتاق ساده و مناسب برای مطالعه را می توان  به یک تبعیدگاه تشبیه کرد که داوطلب به آنجا تبعید شده و وظیفه ای جز درس خواندن در آنجا ندارد .

وی همچنین در ضمن توضیحاتش این نکته را افزود که گاهی افراد تصور می کنند که با یک موزیک ساده و ملایم بهتر می توانند درس بخوانند اما مطالعات نشان داده که چنین چیزی اصلا امکان ندارد و افراد در بهترین شرایط حداقل 30% از ذهنشان درگیر همان موسیقی خواهد بود.

ج:دمای اتاق . نظر ایشان در رابطه با فاکتور دمای اتاق چنین بود:هرچه دمای اتاق کمتر باشد و حداقل 3-4 درجه از دمای محیط خانه کمتر باشد میزان آدرنالین ترشحی افراد بیشتر میشود و افراد احساس شادابی بیشتری می کنند که این عامل می تواند بر بهبود روند مطالعه افراد موثر باشد . هم چنین میزان ترشح آدرنالین در ساعات اولیه صبح یعنی بین ساعت 7 تا 8 بیشترین میزان را دارد و این زمان بهترین زمان ممکن برای مطالعه است و مطالبی که در این ساعات به ذهن سپرده میشوند مدت زمان بیشتری در ذهن خواهند ماند. ایشان هم چنین این هشدار را به دانشجویان دادند که اگر ساعات اولیه صبح را با یک برنامه مطالعاتی سنگین آغاز کنند و این روند را تا ساعت 11-12 ظهر ادامه دهند برای بقیه روز انرژی کافی نخواهند داشت و بعدازظهر را به بطالت خواهند گذراند پس بهترین ترکیب ، یک ساعت و چهل و پنج دقیقه مطالعه و پانزده دقیقه استراحت است .

د: نور اتاق . بهترین نوری که برای مطالعه مناسب است نوری  است که دوسوم آن زرد و یک سوم آن سفید باشد . چنین ترکیبی از نور باعث میشود چشم انسان دیرتر از همیشه خسته شود .

عدم رعایت همین فاکتورهای ساده باعث میشود که داوطلبان نتوانند در رشته و شهر مورد نظر خود پذیرفته شوند و با توجه به اینکه بیشتر دانشجویان کارشناسی ارشد متاهل میشوند چنانچه در شهر خود پذیرفته نشوند شرایط بسیار سختی برای آنها به وجود خواهد آمد.

وی در ادامه ی مباحث خود ترتیب چیدمان سوالات کنکور را مطرح کرد و گفت : در این باره دو عامل را باید مدنظر قرار دهید که عبارتند از الف:ضریب دروس .

ب:تسلط داوطلب بر روی دروس

ایشان  در توضیح این دو عامل گفتند : داوطلبان باید دروس را به ترتیب ضریب از بیشترین به کمترین مرتب کنند و طبق آن به سوالات پاسخ دهند و نباید سوالات را به همان ترتیبی که در دفترچه آمده پاسخ دهند.

مسئله بعدی شرایط پیش بینی نشده ایست که ممکن است در روز کنکور رخ دهد. شایع ترین اتفاقی که ممکن است رخ دهد این است که سوالات خارج از چارچوب باشند. برای مثال درس مکانیک سیالات در کنکور سال 83 بسیار سخت و مفهومی و خارج از چارچوب بود . در این شرایط ممکن است دانشجو قافیه را ببازد اما نباید وقت زیادی را برای پاسخ دادن به اینگونه سوالات اختصاص دهد و باید به سرعت از آنها بگذرد.

در قسمت دوم برنامه مجری همایش از دکتر همایونی دعوت کردند تا به تشریح روش PQ4RT بپردازند.

ایشان سخنان خود را این گونه آغاز کردند:

اولین قدمی که دانشجویان باید بردارند این است که ذهن خود را از هرگونه افکار منفی آزاد کنند و از عباراتی مانند "من باهوش نیستم " یا "IQ ی من بالا نیست " بپرهیزند . توماس ادیسون می گوید : من 1% موفقیتم را مدیون هوش و استعداد و 99% آن را مدیون کار و تلاش مداوم هستم .

نکته ی بعدی این است که دانشجویان نباید گزینه ای به نام دانشگاه آزاد را برای خود تعریف کنند چون کسی که از هنام ابتدا به دایشگاه آزاد فکر می کند قطعا در هیچ داتشگاهی پذیرفته نخواهد شد.

وی در ادامه افزود:

4 گام برای موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد وجود دارد که عبارتند از:

الف) برنامه ریزی درسی و مدیریت  زمان

ب)اجرای برنامه و جدی بودن در کار

ج) تست زنی

د) اصلاح

ایشان صحبت های خود را با بحث حذف کردن دروس ادامه دادند و گفتند: این اتفاق در گروه فنی و مهندسی و به خصوص در رشته های کامپیوتر و مکانیک خیلی رایج است از این جهت که تعداد دروس این داوطلبان خیلی رایج است. اما داوطلبان باید به این نکته توجه کنند که در کنکور کارشناسی ارشد آن قدر بالاست که با چند تست بیشتر زدن رتبه ها به شدت تغییر می کند. ولی اگر واقعا تعداد دروس زیاد است داوطبان می توانند یک یا دو درس را کم رنگ تر مطالعه کنند ولی به هیچ عنوان آن را از بنیان حذف نکنند زیرا هر ساله تعدادی از سوالات هر درس ساده و یا حتی ممکن است تکراری باشد پس کنار گذاشتن کامل یک درس باعث می شود تا داوطلب این تست ها را از دست بدهد.

نکته ی بعدی نحوه ی مطالعه ی زبان برای کنکور کارشناسی ارشد است ایشان در این باره گفتند: نکته ی مهمی که به شما عزیزان گوشزد می کنم این است که بسیاری از داوطلبان تصور می کنند که  منبع اصلی لغات زبان کنکور ارشد  کتاب 504 واژه است اما باید بگویم که در 2 سال اخیر تقریبا هیچ سوالی از این کتاب طرح نشده است. بهترین کتابی که می توانید استفاده کنید کتاب special word for Toefl است. چنانچه زبانتان در سطح عالی است می توانید کتاب 1100 و 601  لغت را نیز مطالعه کنید. لازمه ی پاسخگویی به سوالات کنکور ارشد این است که دامنه ی لغات خود را افزایش دهید و همانطور که همگی شما با جعبه ی لایتنر آشنایی دارید می توانید از این وسیله برای خواندن لغات زبان استفاده کنید. این روش به دانشجویانی توصیه می شود که در بحث زبان ضعیف هستند اما کسانیکه زبانشان در سطح خواب و قابل قبول است باید هرشب یک متن تخصصی رشته ی خودشان را مطالعه کنند و لغات جدید آن را استخراج کنند.

ایشان در ادامه ی مباحث خود به تشریح روش PQ4RT که یکی از بهترین روش های مطالعاتی در دنیاست  پرداخنتد و گفتند: این روش 7 مرحله دارد که در صورت عمل کردن به هر 7 مرحله راندمان درس خواندن دانشجو 3 تا 5 برابر افزایش خواهد یافت. اولین قدم در روش PQ4RT پیش مطالعه یا  Preview است . برای پیش مطالعه دانشجو باید دو کار را انجام دهد که عبارتند از :

 الف )طبقه بندی ذهن

  ب ) مطالعه روزنامه وار که شامل نگاه کردن سریع به تیترها و گرافها می باشد . در واقع با مطالعه روزنامه وار یک سری سوال (Question) و نقاط تاریک در ذهن داوطلب به وجود می آید .

پس از اینکه این سوالات در ذهن بوجود آمد و در واقع ذهن تشنه شد داوطلب برای ورود به مرحله ی بعد یعنی Reading یا مطالعه آماده می شود. داوطلبان باید % 60 از زمان خود را به این مرحله اختصاص دهند و  تمام مطالب را نکته به نکته مطالعه کنند. پس از اینکه داوطلب تمام مطالب را خواند وارد مرحله ی بعد یعنی Reflect یا تفکر کردن می شود. در این مرحله داوطلب باید به مدت 10 دقیقه به مطالبی که خوانده فکر کند. پس از این مرحله  نوبت به مرحله ی Resight یا بازیابی می رسد . در این مرحله داوطلب باید مطالب خوانده شده را به یک مخاطب فرضی توضیح دهد. مسلم است که داوطلب در هنگام ارائه با مرورمطالب (Review) نقاط ضعف خود را تشخیص می دهد و در مرحله ی بعد یعنی Test این نقاط ضعف را پوشش می دهد.

در انتها نیز برای دانشجویان حاضر در سالن آرزوی موفقیت کردند و سخنرانی خود را به پایان رساندند.پس از اتمام سخنرانی یک تنفس کوتاه اعلام شد و حاضران در لابی آمفی تئاتر پذیرایی شدند.قسمت پایانی همایش به مراسم قرعه کشی اختصاص یافت. 5 بسته  آموزشی حاوی کتاب های کنکور ارشد پس از انجام مراسم قرعه کشی به دانشجویان حاضر در سالن اهدا شد.

 

 


نظرات مطلب
آخرین عناوین
گرامیداشت روز حسابدار
پنجشنبه 9 دی 1395
پیام نوروزی سال 1395
جمعه 6 فروردین 1395
شاخص فلاکت (MISERY INDEX)
سه شنبه 20 بهمن 1394
سوئیفت
سه شنبه 29 دی 1394
معرفی نرم افزار ترازگر
پنجشنبه 24 دی 1394
موضوعات
نویسندگان
آرشیو
برچسب ها
روزانه ها
پیوندها
صفحات جانبی
امکانات سایت
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو