slider1 slider1 slider1 slider1
.................... همایش IFRS و اقتصاد در پسا برجام ....................
.................... دیدار شورای دبیران انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد با استاندار خراسان رضوی ....................
.................... دیدار شورای دبیران انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد با معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی ....................
توابع منطقی در اکسل (AND، OR، XOR ،TRUE،FALSE و NOT )

توابع منطقی در اکسل یا Logical Functions به دو دسته ی کلی تقسیم میشوند، دسته ی اول توابع منطقی هستند که خروجی این توابع عبارت True یا False میباشد و دسته ی دوم توابع شرطی میباشند که معروفترین تابع در این دسته بندی تابع شرطی If است. به دلیل اینکه در ساختار توابع شرطی همواره از عبارات منطقی برای تصمیم گیری استفاده میشود این توابع نیز در دسته  توابع منطقی در اکسل قرار گرفته اند.

 

توابع AND، OR، XOR ،TRUE،FALSE و NOT در اکسل

·       آرگومان های تابع AND   همگی عباراتی هستند که ماحصل آنها True یا False میباشد، در صورتی که تمام آرگومان های این تابع True باشند، خروجی آن برابر True خواهد بود و در غیر اینصورت خروجی آن False میباشد. از این تابع مخصوصاً در ساختار شرطی If برای تعریف چند شرط به صورت همزمان میتوان استفاده نمود. ساختار تابع AND دراکسل به صورت زیر است:

AND(logical1, [logical2], …)

تعدادآرگومان های تابع AND حداکثر ۲۵۵ میباشد و در صورتی که آرگومان های قرار گرفته در تابع AND خروجی منطقی True یا False نداشته باشند، خروجی تابع AND برابر خطای !VALUE# خواهد بود. البته اعداد در صورت غیر صفر بودن True و در صورت صفر بودن False در نظر گرفته میشوند.

بجای آرگومان های تابع AND میتوان از عبارات مقایسه ای که جواب آنها True یا False میباشد نیز استفاده نمود، مانند مثال زیر:

AND(1<A3, A3<100)

·       ساختار تابع OR دقیقاً مانند تابع AND میباشد و در صورتی True خواهد بود که حداقل یکی از آرگومان های آن True باشد و در صورتی تمام آرگومان ها False باشند، خروجی False خواهد بود.

مثلاً در صورتی که عدد به این تابع ارسال بشه. مقادیر غیرصفر TRUE و صفر FALSE در نظر گرفته می‌شه

=OR(0.2) ==> TRUE
=OR(0) ==> FALSE

این مقادیر می‌تونن محاسباتی باشن

=OR(2+1) ==> TRUE
=OR(1-1) ==>  FALSE

در صورتی که از متن استفاده کنید. "TRUE" یا "true" یا هر شکل دیگه‌ای از حروف بزرگ و کوچک مشابه به TRUE و "FALSE" یا "false" یا هر شکل مشابه دیگه به FALSE تبدیل می‌شه.
غیر از این مقادیر هر مقدار دیگه‌ای به #VALUE! تبدیل می‌شه

=OR("TruE") ==> TRUE
=OR("FALSE") ==> FALSE
=OR("1") ==> #VALUE!

در نهایت وقتی از این تابع با چند پارامتر استفاده کنید، بعد از انجام همه‌ی تبدیل‌های ممکن در صورتی که یکی از پارامترها به TRUE تبدیل بشن مقدار TRUE و در غیر این صورت مقدار FALSE برگردونده می‌شه

=OR(TRUE, TRUE) ==> TRUE
=OR(FALSE, TRUE) ==> TRUE
=OR(TRUE, FALSE) ==> TRUE
=OR(FALSE, FALSE) ==> FALSE
=OR(TRUE, TRUE, FALSE) ==> TRUE


به عنوان یک مثال از مقادیر مختلف

=OR(1+1, "true", TRUE, 1-1) ==> TRUE

·       تابع XOR هم ساختاری مشابه دو تابع قبل دارد ولی عملکرد آن برعکس تابع OR میباشد، یعنی در صورتی که حداقل یکی از آرگومان ها False باشد خروجی آن False است و در صورت True بودن تمام آرگومان ها خروجی آن True میباشد.

 

·       تابع TRUE یک تابع بدون آرگومان است که به صورت TRUE() نوشته میشود، خروجی این تابع برابر با True خواهد بود.

 

·       تابع FALSE هم ساختاری مشابه ساختار تابع TRUE دارد و خروجی آن برابر با FALSE خواهد بود.

 

 

·       تابع NOT یک آرگومان دارد که مقدار منطقی True یا False میباشد، در صورت True بودن آرگومان، خروجی تابع NOT برابر با False و در صورت False بودن آرگومان خروجی آن برابر با True خواهد بود. ساختار این تابع به صورت زیر است:

NOT(logical)

=NOT(TRUE) ==> FALSE

=NOT(FALSE) ==> TRUE

نکته‌ی مهم در مورد این تابع این است که ابتدا مقدار داخل تابع به یک مقدار منطقی تبدیل می‌شه (در صورت امکان) و بعد برعکس می‌شه

=NOT(1) ==> NOT(TRUE) ==> FALSE

=NOT(2) ==> NOT(TRUE) ==> FALSE

=NOT(0) ==> NOT(FALSE) ==> TRUE

 

 

نظرات مطلب
آخرین عناوین
گرامیداشت روز حسابدار
پنجشنبه 9 دی 1395
پیام نوروزی سال 1395
جمعه 6 فروردین 1395
شاخص فلاکت (MISERY INDEX)
سه شنبه 20 بهمن 1394
سوئیفت
سه شنبه 29 دی 1394
معرفی نرم افزار ترازگر
پنجشنبه 24 دی 1394
موضوعات
نویسندگان
آرشیو
برچسب ها
روزانه ها
پیوندها
صفحات جانبی
امکانات سایت
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو