slider1 slider1 slider1 slider1
.................... همایش IFRS و اقتصاد در پسا برجام ....................
.................... دیدار شورای دبیران انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد با استاندار خراسان رضوی ....................
.................... دیدار شورای دبیران انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد با معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی ....................
تکنولوژی RFID در مدیریت موجودی انبار و موجودی کالا

انبار هوشمند ، واژه ای است كه اشاره به استفاده از فناوری های نوین مثل RFID در عملیات انبارداری دارد.

به كمك این فناوری میتوان از سیستم FIFO به طور موثر استفاده كرد. به این صورت كه با قرار گرفتن تگ خوان ها در محل ورودی مركز انبارش شركت ، سیستم به صورت اتوماتیك زمان ورود و خروج كالاهای دارای تگ را ثبت مینماید . در نتیجه میتوان كالاهایی كه زودتر وارد انبار شده را در لیست كالاهایی قرار داد كه زودتر از آن خارج میشود . همچنین اطلاع از سطح موجودی دقیق كالا در كمترین زمان قابل دستیابی است و در مدت كمی اپراتور با استفاده از یك تگ خوان دستی میتواند با حركت در راهروهای انبار ، موجودی كل انبار را شمارش و ثبت نماید. این امر عملیات انبارگردانی را در پایان دوره مالی تسهیل می كند .

 برخی از مهم ترین مزیت های انبارداری به كمك فناوری  RFID به شرح زیر است :

-       کاهش سطح موجودی انبار به میزان مطمئن

-       جلوگیری از اتمام قطعات موجود در انبار

-       به جریان انداختن سریع تر و دقیق تر قطعات

-       کاهش قیمت سفارشات فوری و پرهزینه

-       جلوگیری از گم شدن قطعات در داخل انبار (قطعات گم شده در داخل انبار فضای انبار را اشغال کرده و تنها در زمان انبار داری می توان متوجه وجود آنها شد)

-       عدم نیاز به جستجو برای قطعاتی که در مکان های اشتباه قرار داده شده اند

-       اتوماتیک شدن فرآیند کنترل ورود و خروج به جای عملیات دستی روزانه

-       پشتیبانی از فروشنده موجودی انبار

-       امكان نظارت دقیق بر ورود و خروج كالاها

-       امكان انبارگردانی بر اساس تگهای RFID

-       افزایش امنیت انبار : با پیاده سازی سیستم مدیریت انبار مبتنی بر فناوری RFID شرایط لازم برای افزایش امنیت و كنترل دسترسی ورود و خروج كالا به راحتی مهیا میشود. به این ترتیب :

هر كالا دارای برچسب است و در صورت خروج یا حتی ورود غیرمجاز به محوطه های تعیین شده انبار

اخطارها و پیام های لازم برای مسئولان ارسال میشود .

-       از دسترسی افراد غیرمجاز به بخشهای تعیین شده میتوان جلوگیری كرد.

كلیه ورود و

 در حال حاضر بیشتر سیستم های ردگیری از بارکدهای دو بعدی که تنها در فاصله کم و با دید مستقیم خوانده می شود، استفاده میکند . این امر نیاز به اسکن دستی و پیدا كردن مکان بارکد در شیء دارد. علاوه بر این ، بارکدها ممکن است در اثرتغییرات محیطی یا در حین انتقال، مرطوب یا خراشیده شود که این امر اغلب سبب کاهش دقت خواندن توسط بارکدخوان میشود . به این ترتیب رسیدگی دستی وقتگیر، هزینه برو با احتمال خطای بالا همراه است . همچنین اسکنهای زمان بندی شده یا روشهای دستی، به علت اشتباهات سهوی و خطاها نمیتواند تضمینی ایجاد کند که انبارداری باز هم به روز باشد.

 

هدف از مدیریت دقیق موجودی انبار، کاهش تعداد قطعات به پایین ترین سطح ممکن است(J.I.T) ، بدون اینکه کمبود و کاستی در قطعات مورد نیاز ایجاد شود.

مدیریت دقیق این انبارها نیازمند یک برنامه ریزی دقیق مبتنی بر طرح های تولیدی، قطعات موجود، قطعات در حمل و نقل و همچنین درخواست تکمیل قطعات مصرف شده می باشد.

تکنولوژی RFID میتواند اطلاعات معتبر و مناسبی از قطعات داخل انبار و قطعات در حمل و نقل در اختیار ما قرار دهد.

 

چگونگی اجرای RFID به نوع سیستم ردیابی وابسته است. به عنوان یک اصل پایه، به روز رسانی اطلاعات مربوط به ردیابی قطعات باید به طور کامل انجام شود و اطلاعات دقیق در اختیار سیستم قرار گیرد که این شامل اطلاعات ورود و خروج قطعات به انبار یا ترمینال و اطلاعات ایستگاه های مونتاژ می باشد، (کنترل ورود و خروج اتوماتیک ).

در حال حاضر این سیستم در کاربردهای مبتنی بر بارکد موجود بوده و اجرا می شود.

یک تولید کننده تجهیزات اصلی به طور متوسط از 50 عدد اسکنر برای کنترل ورود و خروج ها استفاده می کند. بدیهی است نیازهای مورد انتظار در سیستم RFID مشابه سیستم های دیگر می باشد، با این تفاوت که کنترل ورود وخروج با  RFID سریعتر، قابل اعتمادتر و تقریباً غیرقابل از کار افتادن توسط انسان است.

 

نظرات مطلب
آخرین عناوین
گرامیداشت روز حسابدار
پنجشنبه 9 دی 1395
پیام نوروزی سال 1395
جمعه 6 فروردین 1395
شاخص فلاکت (MISERY INDEX)
سه شنبه 20 بهمن 1394
سوئیفت
سه شنبه 29 دی 1394
معرفی نرم افزار ترازگر
پنجشنبه 24 دی 1394
موضوعات
نویسندگان
آرشیو
برچسب ها
روزانه ها
پیوندها
صفحات جانبی
امکانات سایت