تبلیغات
حسابداری دانشگاه فردوسی مشهد - مطالب آبان 1390

slider1 slider1 slider1 slider1
.................... همایش IFRS و اقتصاد در پسا برجام ....................
.................... دیدار شورای دبیران انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد با استاندار خراسان رضوی ....................
.................... دیدار شورای دبیران انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد با معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی ....................
دوره آموزش مقدماتی نرم افزار حسابداری برهان سیستم
برگزار شد...

انجمن علمی دانشجویی حسابداری
دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد

 
دوره آموزش مقدماتی نرم افزار حسابداری برهان سیستم
شهریه : 220,000 ریال
4 جلسه 2 ساعته یکشنبه ها
3 کلاس:
12 - 14 و 14 - 16 و 16 - 18
ظرفیت هر کلاس 14 نفر
همراه با مدرک گذراندن دوره (از طرف شرکت برهان سیستم)
پبشنیاز: اصول حسابداری 2
شروع دوره : یکشنبه 20 آذر 1390
اولویت با دوستانیست که زودتر ثبت نام کرده اند.

آشنایی با ویژگی های نرم افزار در ادامه مطلب ... 

ادامه مطلب
فرمت بندی ساده و شرطی جداول

یک فایل فوق العاده از دکتر محمدجواد ساعی استادیار دانشگاه فردوسی  و مدرس دوره های کاربرد اکسل در حسابداری  
دراین فایل که در محیط اکسل طراحی شده است  ، شما را با نحوه فرمت بندی جداول به صورت شرطی آشنا می کند.
هم چنین میتواند بازپرداخت وام خود را نیز محاسبه کنید.
این فایل برای اولین بار از سایت انجمن علمی حسابداری دانشگاه فردوسی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است.
شما می توانید این فایل را از اینجا دریافت کنید.
از سیر تا پیاز پیش نویس اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم ؛

حقوق تا سقف700 هزار تومان از مالیات معاف می شود

گروه اقتصادی :جزئیات پیش نویس اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم منتشر شد که بر اساس آن 33 ماده حذف شده و مواد و تبصره های متعددی در متن قانون فعلی مورد بازنگری قرار گرفته و یا بندهای جدیدی الحاق شده است.

طرح جامع مالیاتی و مالیات بخش مسکن و مالیات بر ارث از موارد مهمی است که در این اصلاحیه مورد توجه قرار گرفته است.

تعیین نحوه اخذ مالیات بر ارث

1- نسبت به املاک و حق واگذاری محل یک و نیم برابر نرخهای مذکور در ماده 59 این قانون به ماخذ ارزشهای مذکور در ماده یاد شده در تاریخ انتقال به نام وراث.

2- نسبت به سهام و سهم الشرکه و حق تقدم آنها 5/1 برابر نرخهای مذکور در تبصره 1ماده 143 و ماده 143 مکرر این قانون طبق مقررات مزبور در تاریخ انتقال به نام وراث.

3- نسبت به سپرده های بانکی، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار و سودهای متعلق به آنها تا تاریخ انتقال به نام وراث و یا پرداخت و تحویل به آنها به نرخ سه درصد.

4- نسبت به سود سهام و سهم الشرکه و حق الامتیاز و سایر اموال و حقوق مالی که در بندهای فوق تصریح نشده است، به نرخ 10 درصد ( 10 درصد) ارزش روز در زمان تحویل یا انتقال.

مالیات بخش مسکن

ماده 60 - نقل و انتقال قطعی املاک و انتقال حق واگذاری محل مازاد بر دو واحد در سال توسط اشخاص حقیقی و حقوقی، در خصوص املاکی که بعد از اجرای این قانون خریداری می شوند، به ازای هر واحد اضافی مشمول مالیات اضافی معادل یک برابر نرخ ماده ( 59 ) این قانون برای هر بار معامله و حداکثر تا نرخ 50 درصد خواهد بود.

تبصره 1- نقل وانتقالات زیر مشمول مقررات این ماده نمی باشد:

1- اولین انتقال قطعی ساختمان های نوساز

2- املاکی که در اجرای مواد 65 ،68 و 70 این قانون منتقل می گردد.

3- نقل وانتقال قطعی املاک واقع در روستاها و اراضی کشاورزی

تبصره 2- انتقال قطعی سهم هر یک از مالکان مشاع از لحاظ مقررات این فصل یک نقل وانتقال محسوب می شود.

تبصره 3- انتقال قطعی موضوع این ماده شامل معاملات انجام شده توسط فرزندان کمتر از 18 سال اشخاص حقیقی نیز خواهد بود.

تبصره 4- انتقال همزمان ملک و حق واگذاری آن از لحاظ مقررات این قانون یک معامله محسوب می گردد.

تبصره 5- در نقل وانتقالاتی که بدون تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی صورت می پذیرد، خریدار متضامناً با فروشنده مسؤول پرداخت مالیات و جرایم متعلقه از تاریخ انتقال خواهد بود.

تبصره 6- اجرای حکم این ماده منوط به استقرار سیستم یکپارچه مالیات نقل و انتقال املاک، توسط سازمان امور مالیاتی کشور می باشد.

درآمد فروش ساختمان های مسکونی

ماده11- متن ذیل جایگزین ماده 77 می شود:

ماده 77 - درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش ساختمانهای مسکونی و غیره حسب مورد مشمول مقررات مالیات بر درآمد موضوع فصول چهارم و پنجم باب سوم این قانون خواهد بود.

تبصره 1- اولین نقل و انتقال ساختمانهای مذکور علاوه بر مالیات نقل و انتقال قطعی موضوع ماده 59 این قانون مشمول مالیات علی الحساب به نرخ 10درصد به مأخذ ارزش معاملاتی اعیانی مورد انتقال خواهد بود.

معافیت مالیات بر حقوق تا سقف 84 میلیون ریال در سال

ماده 12- متن ذیل جایگزین ماده 84 می شود:

ماده 84 - تا میزان 84 میلیون ریال درآمد سالیانه مشمول مالیات حقوق از یک یا چند منبع از پرداخت مالیات حقوق معاف است. سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است، سقف معافیت مذکور را برای هرسال مطابق شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی سال قبل اعلامی بانک مرکزی تعیین و اعلام نماید.

ماده 13- متن ذیل جایگزین ماده 85 می شود:

ماده 85 - نرخ مالیات بر درآمد حقوق تا 600 میلیون ریال درآمد مشمول مالیات سالانه 10 درصد ونسبت به مازاد آن 20 درصد می باشد.

ماده 14- متن ذیل جایگزین تبصره ماده 86 می شود:

تبصره - پرداختهایی که کارفرمایان کسورات به اشخاص حقیقی غیر از کارکنان خود که مشمول پرداخت بازنشستگی یا بیمه نمی باشند، با عنوان حق المشاوره، حق حضور در جلسات، حق التدریس، حق تحقیق و حق پژوهش پرداخت می کنند، بدون رعایت معافیت موضوع ماده 84 این قانون مشمول مالیات به نرخ 10 درصد می باشد.

نحوه تعیین مالیات اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل از طریق خوداظهاری

ماده 20- متن ذیل جایگزین ماده 97 و تبصره های آن می شود:

ماده 97 - تعیین مالیات اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این قانون با استناد و پذیرش اظهارنامه مودی که با رعایت ضوابط اعلامی سازمان امور مالیاتی کشور تنظیم و ارائه شده باشد، خواهد بود.

سازمان امور مالیاتی کشور می تواند اظهارنامه های ارائه شده را بدون رسیدگی قبول و تعدادی از آنها را براساس معیارها و شاخصهای تعیین شده خود و یا به طور نمونه انتخاب و مورد رسیدگی قرار دهد.

معافیت مالیاتی سرمایه گذاری طرحهای صنعتی و معدنی

ماده 27- متن ذیل جایگزین ماده 132 و تبصره های آن می شود:

ماده 132 - به منظور تشویق و افزایش سرمایه گذاریهای اقتصادی، معادل صددرصد سرمایه گذاری انجام شده اشخاص حقوقی غیردولتی در طرحهای صنعتی و معدنی با مجوز وزارتخانه ذی ربط که صرف ایجاد دارایی ثابت تولیدی (به استثنای زمین) می گردد، از محل اعتبار جمعی - خرجی که همه ساله در بودجه سنواتی پیش بینی می شود، با مالیات عملکرد اشخاص مذکور تهاتر می گردد.

تبصره 1- تخصیص اعتبار مالیاتی فوق در هر سال مالی در مورد واحدهای مستقر در مناطق کمتر توسعه یافته معادل صد درصد مالیات متعلقه و در سایر مناطق معادل 50 درصد آن تا تهاتر کامل اعتبار مذکور صورت می پذیرد.

تبصره 2- اعتبار مالیاتی مذکور در صورتی به شخص حقوقی اعطا می گردد که معادل آن در سرمایه پرداخت شده و یا افزایش سرمایه های بعدی منظور شود.

تبصره 3- معافیت مذکور در بند ب ماده 159 قانون برنامه پنجم توسعه، منحصراً برای واحدهایی که از تاریخ اجرای قانون مذکور تا تاریخ اجرای این اصلاحیه برای آنها پروانه بهره برداری یا مجوز استخراج صادرشده باشد، جاری خواهد بود.

تغییرات پیشنهادی گسترده در قانون مالیات های مستقیم اعلام شد.

اخذ مالیات تصاعدی تا نرخ ۳۵ درصد از فروش ملک برای کسانی که بیش از یک بار در سال خرید و فروش انجام می دهند، اخذ مالیات بر جمع درآمد برای کسانی که چندین منبع درآمدی دارند، افزایش مالیات بر ارث و همچنین معافیت های این نوع مالیات، معافیت مادام العمر برای کسانی که در مناطق محروم واحد تولیدی یا صنعتی احداث کنند و یا استخراج از معادن انجام دهند و همچنین یکسان شدن نرخ مالیات برای کارکنان بخش خصوصی و دولتی از جمله مهم ترین تغییراتی است که در پیش نویس لایحه طرح تحول نظام مالیاتی نسبت به قانون مالیات های مستقیم فعلی پیش بینی شده است.

محمدرضا فرزین، سخنگوی طرح تحول اقتصادی ضمن اعلام آماده شدن پیش نویس لایحه طرح تحول نظام مالیاتی از صاحب نظران و متخصصان اقتصادی که نظراتی در خصوص این پیش نویس دارند، خواست تا نظراتشان را به سایت معاونت اقتصادی ارائه دهند. وی هم چنین از برگزاری همایش طرح تحول نظام مالیاتی کشور در ۱۲ آذرماه سال جاری خبر داد.

رویکرد توزیع عادلانه درآمد و ثروت در پیش نویس طرح تحول مالیاتی

محمدتقی تهرانیان، صاحب نظر در امور مالیاتی و مشاور مالیاتی کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص پیش نویس طرح تحول نظام مالیاتی به خراسان گفت: در این پیش نویس رویکرد توزیع عادلانه درآمد و ثروت با استفاده از ابزار مالیات بر ثروت و مالیات بر سرمایه اتخاذ شده است.وی افزود: وضع مالیات بر سرمایه در راستای کمک به اجرای سیاست های نظارتی و کنترلی دولت در بخش مسکن و همچنین کمک به توزیع عادلانه ثروت و درآمد در جامعه می باشد. تهرانیان افزود: در خصوص اموال غیرمنقول اگر کسی بیش از یک ملک در سال بفروشد مابه التفاوت قیمت خرید و فروش ملک یک ثروت محسوب می شود و مالیاتی تا نرخ ۳۵ درصد به روش تصاعدی از وی اخذ خواهد شد و در این جهت قیمت خرید ملک را پایه و فروش را ماخذ قرار داده و از تغییر قیمت با نرخ تصاعدی مالیات اخذ می شود. تهرانیان در ادامه گفت: البته موارد ذیل به عنوان استثناهای این قانون محسوب می شود:

۱ – اولین انتقال قطعی ساختمان های نوساز برای حمایت از سرمایه گذاری در تولید مسکن

۲ – انتقال قطعی اولین واحد مسکونی توسط اشخاص حقیقی در سال که مشمول مالیات بر ثروت نیست برای رعایت حال افرادی که مسکن خود را می خواهند تبدیل به احسن کنند.

۳ – انتقالات قهری املاک و نیز اولین انتقال توسط وراث بعد از انتقال قهری اولین دفعه مالیات تصاعدی گرفته نمی شود.

۴ – انتقالات حق واگذاری محل و سرقفلی نیز مشمول مالیات تصاعدی نمی شود.

۵ – نقل و انتقال قطعی املاک واقع در روستاها واقع در مناطق کشاورزی و روستایی شامل مالیات تصاعدی نمی شود.

افزایش ارزش معاملاتی املاک در برابر کاهش درصد مالیات

تهرانیان در ادامه به خراسان گفت: در پیش نویس لایحه تحول نظام مالیاتی نرخ مالیات نقل و انتقال املاک که هم اکنون ۵ درصد است به نیم درصد کاهش پیدا می کند، اما در حال حاضر ارزش معاملاتی دارایی ملاک محاسبه است که در پیش نویس لایحه جدید ارزش معاملاتی روز ملاک عمل قرار می گیرد.

مالیات بر جمع درآمد

مشاور امور مالیاتی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در پیش نویس لایحه تحول نظام مالیاتی، مالیات بر جمع درآمد برای کسانی که چندین منبع درآمدی دارند یا چند شغله هستند در نظر گرفته شده است. در این نوع مالیات در سال تمام درآمدها را تجمیع می کنند و مجموع مالیات هایی که از تک تک درآمدها اخذ شده را از نرخ کلی مالیاتی که به کل درآمد اختصاص می یابد کم می کنند و مالیات بر مجموع درآمدها را حساب می کنند.

معافیت های مالیاتی در پیش نویس لایحه تحول نظام مالیاتی

مشاور امور مالیاتی کمیسیون اقتصادی مجلس درباره معافیت های مالیاتی در پیش نویس لایحه تحول نظام مالیاتی گفت: برای کسانی که در مناطق کمتر توسعه یافته (محروم) اقدام به تولید کنند یا واحد تولیدی، صنعتی احداث کنند یا از معادن استخراج کنند معافیت دائمی مالیاتی در نظر گرفته شده است.

تهرانیان گفت: کشاورزی، دامپروری، مرغداری، زنبورداری و پرورش کرم ابریشم از جمله فعالیت هایی هستند که مشمول معافیت مالیاتی می شوند.

مجلات، روزنامه ها و انتشارات از معافیت مالیاتی برخوردارند

تهرانیان در ادامه گفت: مجلات، روزنامه ها و انتشارات در پیش نویس تحول نظام مالیاتی از معافیت برخوردارند.وی افزود: به احتمال زیاد پیش نویس لایحه تحول نظام مالیاتی تا قبل از پایان امسال در دولت به تصویب می رسد و پس از تصویب مجلس احتمالا از اوایل سال ۹۱ اجرایی می شود در این لایحه رویکرد دولت کاهش اتکا به درآمدهای نفتی می باشد.

معافیت مالیات بر حقوق تا سقف ۸۴ میلیون ریال در سال

همچنین به گزارش فارس طبق پیشنهاد جدید در پیش نویس لایحه تحول نظام مالیاتی تا میزان ۸۴ میلیون ریال درآمد سالیانه مشمول مالیات حقوق از یک یا چند منبع از پرداخت مالیات حقوق معاف است، سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است، سقف معافیت مذکور را برای هر سال مطابق شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی سال قبل اعلامی بانک مرکزی تعیین و اعلام کند.

.

کاربرگ تلفیق صورتهای مالی
یک فایل فوق العاده از دکتر محمدجواد ساعی استادیار دانشگاه فردوسی  و مدرس دوره های کاربرد اکسل در حسابداری  
دراین فایل که در محیط اکسل طراحی شده است شما می توانید صورتهای مالی تلفیقی را از طریق وارد کردن حساب های دو موسسه یا شرکت بدست آورید.
این فایل در محیط اکسل و بدون هرگونه برنامه نویسی و ماکرو نویسی ایجاد شده است.
این فایل برای اولین بار از سایت انجمن علمی حسابداری دانشگاه فردوسی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است.
شما می توانید این فایل کاربردی را از اینجا دریافت کنید.
 
آخرین عناوین
گرامیداشت روز حسابدار
پنجشنبه 9 دی 1395
پیام نوروزی سال 1395
جمعه 6 فروردین 1395
شاخص فلاکت (MISERY INDEX)
سه شنبه 20 بهمن 1394
سوئیفت
سه شنبه 29 دی 1394
معرفی نرم افزار ترازگر
پنجشنبه 24 دی 1394
موضوعات
نویسندگان
آرشیو
برچسب ها
روزانه ها
پیوندها
صفحات جانبی
امکانات سایت